Prehrana dojenčka v prvem letu življenja je dolgoročna naložba v zdravje. Zato so se verjetno vsaki mami že v nosečnosti poraja veliko vprašanj o prehrani dojenčka.
Kdaj naj začnem uvajat gosto hrano?
Kako začeti z uvajanjem?
Naj ponudim kašice ali koščke?
Kako je z dojenjem (dodatkom) po uvajanju goste prehrane.
Kaj naj otroku najprej ponudim?
V stokovni literaturi najdemo veliko različnih načinov uvajanje hrane in tudi glede starosti otrok ob uvajanju goste/čvrste prehrane si stroka ni enostna. Zato gremo na predavanju skozi ralične principe in pristope, da se samo individualno lahko odločite kaj bo najbolj odgovarjalo vaši družini. Ni enega recepta, saj so dojenčki zelo različni in zagotovi niso vsi na točno določen datum pripravljeni na goste obroke.
Dojenčki se do sedaj poznali samo dojenje ali hranjene z mlečno fomulo. Zato je uvajanje goste hrane prosces, govorimo najprej o spoznavanju z novimi okusi, teksturami, vonji…
Ali se boste odločili za uvajanje kašic, pretlačene hrane, kosov hrane ali kombinacijo, je odvisno vas. Vsak način ima svoje prednosti in s predavanjem vam želim predstaviti zakaj in kako se odločiti za določen način uvajanja.
1. UVAJANJE GOSTE HRANE JE POSTOPNA SPREMEMBA
- Uvajanje hrane pri dojenčku skozi čas
- Razlika med uvajanjem pri 4 ali 6 mesecih
- Razvoj veščin povezanih s hranjenjem
- Gag refleks oz. refleks bluvanja – video prikaz
- Pravi znaki pripravljenosti za samostojno uvajanje
- Kako začeti in nadaljevati, ko že uvedeno obroke
- Kdaj in kaj ponuditi otroku – načela zdrave prehane
- Katerim živilom se je potrebno izogniti
- Kako je z dojenjem ali s hranjenjem z mlečno fomulo?
3. BLW METODA
- Kakšni naj bodo kosi hrane, ko začnemo
- Pregled lastnega video gradiva o BLW hranjenju
- Ali je primerno za vse dojenčke
- Prednosti oz. kaj vse dojenček s tem razvija
4. OPREMA IN PRIPOMOČKI
- Stolčki za hranjenje
- Krožniki, skodelice, pribor, lonček….
5. ZAČIMBE
- Vir vitaminov in mineralov
- Katere so primerne za dojenčke
- Kako jih kombiniramo z živili
»Gibalne vaje, ki jih izvajajo na skupinskih in individualnih Gibalno razvojnih uricah na Sončni vili, so kvalitetne in ustrezno zastavljene glede na otrokovo starost in stopnjo v gibalnem razvoju. Vaditeljice imajo večletne izkušnje in znajo dobro oceniti gibalni napredek otroka za prehod med programi. Ti vzpodbudno pripomorejo k razvoju zdravega otroka in jih toplo priporočam!«
Nevrofizioterapevtka Tjaša Ozmec, dipl. fizio.
Starši, spustite skrbi in uživajte ob opazovanju dojenčkovega razvoja in se ne obremenjujte, kdaj bi se moral zgoditi določen mejnik. Skupaj z našo pomočjo in našimi programi bomo poskrbeli za optimalni razvoj vašega dojenčka.
Naše vaje in prijemi so tako zasnovani, da spodbujajo nevronske povezave dojenčka in brez prehitevanja otrokovega razvoja. Zraven tega se bodo vpeljale socialne interakcije in mamice boste dobile medsebojno podporo.
VEČ O BLW METODI
S metodo BLW bodo otroci razvili način, kako držati nekaj mehkega, ne dabi to zmečkal, ali pa nekaj spolzkega , ne da bi jim to ušlo iz rok. Spoznajo pojme, kot so manj in več, pa tudi velikost, obliko, težo in teksturo. Ker so pri tem vključena vsa njihova čutila, kmalu odkrijejo, kako povezati vse to skupaj.
S tem, ko se otroci hranijo sami, jim je ob vsakem obroku omogočeno, da se urijo v spretnostih, ki so pomembne za njihov nadaljnji razvoj. Uporaba prstkov, s katerimi dajejo hrano v usta, pomeni, da se urijo v koordinaciji roka-oči. S prijemanjem hrane različnih velikosti in tekstur pa izboljšujejo svojo spretnost uporabe rok. To jim je kasneje lahko v pomoč pri veščinah pisanja in risanja. In s tem, ko otroci žvečijo hrano, razvijajo tudi svoje obrazne mišice, ki so potrebne takrat, ko se učijo govora.
Pozitivni učinki rednih obikov...
- povezovanje s svojim dojenčkom
- razumevanje optimalnega gibalnega razvoja dojenčka
- mamica zna pravilno rokovati s svojim dojenčkom v vsaki fazi gibalnega razvoja
- podpora drugih mamic
- dojenček zna vspostavljati interakcije z drugimi vrstniki
- nučimo se prepoznati ustrezne gibalne vzorce
- dojenček je vajen skupin otrok
- nučimo se pesmic in bibarij
- ustvarimo nova prijateljstva
Če pred nosečnostjo nisi bila telesno aktivna, je pomembno, da z vadbo za nosečnice začneš postopoma. Priporočljivo je začeti z vajami, ki ne obremenjujejo sklepov. Priljubljena in koristna dejavnost je tudi joga za nosečnice, kjer je poudarek predvsem na gibljivosti, dihanju, pravilni drži ter vajah za stabilnost hrbtenice in krepitev mišic medeničnega dna.
Vse to in še več zajema program “VADBA ZA NOSEČNICE Z IZIDORO”, ki poteka v prostorih Sončne Vile, Maribor, lahko pa nas spremljaš tudi ON-LINE. Telovadbo za nosečnice v Mariboru izvajam že 25 let in na porod celostno, letno, pripravim kar 300+ mamic. Po porodu pa se nam lahko pridružiš na programih, ki so primerni za novorojene mamice – MASAŽA ZA DOJENČKE in GIBALNO RAZVOJNE URICE sta dva izmed bolj priljubljenih programov, ki jih izvajamo v prostorih Sončne Vile, Maribor.
- 60 minut vadbe z
- Poteka v živo preko ZOOM-a.
- Ogled iz udobja domačega okolja.
- Dostop od koderkoli
- Osebna, dvosmerna interakcija med udeleženkami in Izidoro.
- Čas za morebitna vprašanja (Q&A).
- + BONUS: Vsem nosečnicam omogočam ogled posnetka vadbe iz ZOOM-a. Tako si lahko vsak teden ogledaš novo vadbo kadarkoli in kolikorkrat želiš.
- 120 minut vadbe z Izidoro.
- Visokokvalitetni, na novo opremljeni prostori s talnim gretjem, ki omogočajo prijetno, mirno in sproščeno vzdušje.
- Najkvalitetnejša AirEX blazina za vadbo, zglavnik, odejica, masažne žogice, …
- Zagotovljeno brezplačno parkirišče v neposredni bližini.
- + BONUS: Vsem nosečnicam omogočam ogled posnetka vadbe iz ZOOM-a. Tako si lahko vsak teden ogledaš novo vadbo kadarkoli in kolikorkrat želiš.
Imaš vprašanje? Piši mi.
Bodoča mamica, z menoj boš na enem mestu dobila celovite kakovostne informacije o nosečnosti, porodu, dojenju …
Za vsa vprašanja sem ti na voljo preko spodnjega kontaktnega obrazca, ali na telefonu 041 504 848.